на гражданското програма на общото образование се прави с разчитането на фундаменталната ядрото на съдържанието на общото образование ( "раздел социални проучвания и гражданско образование") и дава списък с всички проблеми, които подлежат на задължително изучаване на основния училището.

Тази работна програма се основава на програмите:

10 клас - Ya.V.Sokolov, A.S.Prutchenkov. Grade 10 Обществени науки. Програмата на курса. От учебника Ya.V.Sokolov, A.S.Prutchenkov. Grade 10 Обществени науки

Програмата основно на общото образование в гражданско учение onnaya съхрани традициите на българското училище ориентация на фундаменталния характер на образованието.

Цели и задачи на изследването се състои от граждански науки към средствата за предмета актив, но за насърчаване на:

SA mosoznaniya, толерантност, ангажимента към ценностите, които са снабдени
lennym българската Конституция;

- разработване на методи на когнитивната, комуникативно,
практическа дейност, се изисква да участват в живота на
гражданското общество и на върховенството на закона;

- образуването на опит на студентите в постъпилата молба
знания и умения, за да се определи собственото си положение в обществения живот;

Резултатите от изследването на гражданско образование

Лични резултати, получени по време на учебното съдържание, разбира се, за grazhdanoveldeniyu. Те са следните:

- ценностни системи, базирани на идеите на патриотизма,
любов и уважение към отечеството; в отношението към човека,
своите права и свободи като върховната ценност; на желанието да се засили установен исторически състояние единството; относно признаването на равни права на хората и единството на различни култури; на убеждението, за значението на семейството за общество и семейните традиции.

Metasubject grazhadanovedeniya резултати от проучването показват в:

- способността съзнателно да организират познавателни
дейност

- способности за изпълнение на познавателни и практически задачи, за да:

оценка на техните академични постижения, поведение черти на неговата
идентичност на базата на мнението на другите, включително
коригира собственото си поведение в околната среда;
изпълнение в ежедневието етични и правни норми,
екологичните изисквания;

определят своя собствена връзка с настоящите събития-
mennoy живот, артикулира своята гледна точка.

Съществени резултати от развитието на съдържанието на програмата е gradanovedeniyu се в:

- по отношение на цялостна представа за обществото и
Човекът, който е сфери и области на обществения живот, на механизмите
и регулатори на човешката дейност;

- познаване на няколко ключови понятия за основен училище
Социални изследвания на науката

- познаване на основните морални и правни понятия, правила и наредби, разбиране на тяхната роля като критични регулатори на социалния живот

- ангажимент за хуманистични и демократични ценности, произтичащи от патриотизъм и гражданство;

- познаване на характеристиките на труда, тъй като едно от основните човешки дейности; основните изисквания на работната етика в съвременното общество; правни разпоредби, регулиращи работата на работа непълнолетни лица ръка;

- разбиране на значението на заетост за лицето
и за обществото;

- разбиране на конкретните знания на света чрез изкуство
във връзка с други начини за да знае;

- разбиране на ролята на изкуството във формирането на личността и
живота на общността;

В гражданско учение курс за деца със слухови, зрителни умствена изостаналост е препоръчително да се съсредоточи върху основните понятия на курса. Подсилване на наученото илюстрации на живот, да се използват психологически тестове на уроци, свързани с изучаваните теми, за да помогне на студентите в познаването на себе си.

Там може да се използва поетапен подход за развитието на знания въз основа на умственото и физическото развитие, типологични и индивидуалните особености на учениците.

На уроците на гражданско образование в специални (поправителен) цялостен интерната I вид използване.

- избирателно четене на обяснителен текст учебника

- работа с психологическите тестове

- подготовка и демонстрация с обяснение на презентациите

Видове и форми на контрол:

- Преден (гласуване, тестване)

- група (кръстословица, тестове)

-лице (работа с тематични карти, изготвяне на доклади, отчети)

Особено внимание се отделя на способността на учениците да изразят своите мисли grazhdanovedcheskimi термини, често срещани в живота, което допринася за развитието на умствената дейност и говор. Този подход е съществена част от възстановителни работи по граждански уроци.

Като се вземат предвид психо-физически характеристики на ученици в специална (поправителен) Някак са направени в курсове за обучение по гражданско образование промени цялостна училище-интернат:

1. За да се проучи на гражданско общество в 10 клас учебник Ya.V.Sokolova бе взето A.S.Prutchenkova "Обществени науки", където материалът е представен в най-различни форми, които варират от класически представянето на материала и завършва с изказванията на философи и писатели, психологически тестове, исторически екскурзии и т.н. която улеснява познаване на материала студентите в първата фаза на този курс, а в 11-ти клас взето учебника AI Кравченко, EA Pevtsova "Социално" за 9 клас, когато материалът е представен по-пълно и акцент върху разкриването на политически условия.

2. Поради сложността и големия обем на материала е удвоила броя на часовете в 11 формата усвояването на някои от темите:

11 клас - Закона и мощност, религия, изкуство

Степен 10 - Обществени науки (степен 10 учебник) - 35 часа

11 клас - Обществени науки (учебник "Социални" 9-ти клас) - 35 часа

За лицето и гражданите - 04:00

Какво е личност. Човек на света. Българското гражданство.

Правоспособност на гражданин

Знайте: признаци на външна и вътрешна култура, който има право на българското гражданство

Бъдете в състояние да: разграничаване на понятието "лице" и "личност", за да даде определение на понятието "правоспособност", "капацитет", за да знаем как те се различават

На правата и свободите на човека и гражданина - 05:00

Политическите права и свободи. Икономически права и свободи.

Запознайте се с политически, икономически и културни права

Бъдете в състояние да: се прави разлика между тези понятия

Citizen и държавата - 07:00

В Конституцията на Република България. Българската федерална държава. Разделението на властите. Български президент и неговите правомощия. съдебната власт на Федералното събрание и Pravitelstvo.Vysshie.

За да научите: какво е "конституция", неговата структура; знаете определението за "суверенитет", на трите власти, определението за "демократично правителство" функции на Федералното събрание и правителството, най-висшите съдебни органи и техните функции, основни понятия и характеристики на българските държавни устройства

Бъдете в състояние да: Обадете се на структурата на българската държава, за прехвърляне на правомощията на президента

Modern Family - 04:00

Брак. Правото на собственост и брачният договор. развод

Знайте: условията и реда за сключване на брак, който е "брачен договор" и процедурата за сключването му, процедурата за прекратяване на брака

Срещнахме се: да разпознават и да се формулират основните функции на мъжете и жените

Citizen и собствеността - 08:00

Какво е гражданско право. Собственост. Защита на потребителите. банков депозит

Знайте: определението за "гражданско право", когато е налице право на собственост от се поддържа, на процедурата за извършване на процедури за покупка и продажба, ключови документи, правата на потребителите, защитата на Правилника за дейността на потребителя, че е "банков депозит"

Престъпление и наказание - 07:00

Наказателна отговорност. Икономически престъпления. Престъпления против личността.

Знайте: определението за "наказателна отговорност" и моменти от неговата поява, който се отнася до икономическата престъпност, тяхната мярка за ограничение, което се отнася и за престъпленията срещу личността; когато тя е отговорна за тези престъпления, процедурата за изпитване

Политически сфера - 11:00

Ел. Членка. Форми на управление. Политическите режими. Гражданското общество и върховенството на закона. Преброяване на населението. Какво е това и какво се извършва. Гласувайте, избори, референдум

За да знаете: определението за "власт", източниците на мощност, определението за "държавен", на трите власти, структурата на правителството, определяне и отличителни черти на политически режими, историята на преброяването, за формата на разликите между гласуване, избори, референдум;, структура изграждане на политически партии и техните имена

Бъдете в състояние да: наричаме форма на управление, наречена отличителните черти на гражданското общество и на върховенството на закона, за да може да се намери разликите между примерите за гласуване, изборите и референдума

Човекът и неговите права - 10:00

Точно така. Конституция. Закон и имуществени отношения. Работа и надясно. Право, семейство, дете. Причини за възникване на престъпление. Престъпления против личността, собствеността. Престъпление и наказание

Знаеш ли какво е правилно, съгласно основните разпоредби на Конституцията, правата на собственост на гражданите, правата на потребителите и начините за тяхното опазване, съгласно основните разпоредби на Кодекса на труда, на определението за "престъпление", какви са видовете престъпления

Бъдете в състояние да. обадите на специфичните характеристики на правовата държава и правителство, за да назовем основните права на децата и начините за тяхната защита

Духовният областта - 14 часа

Културни норми. Форми на културата. Религия. Чл. Education. наука

Знайте. определението на "култура" форми на култура, на определението за "религия", за да назовем основните световни религии и техните различия, форми на обучение, методи за нейното производство

Бъдете в състояние да. обадите на външни и вътрешни различия на културата, културните норми на обществото, който съдържа основните направления на изкуството, с примери, за да назовем основните направления на развитие на науката, с примери

Обучението комплект за ученика:

Начинаещи - Ya.V.Sokolov, A.S.Prutchenkov "Обществени науки" клас 10

Начинаещи - AI Кравченко, EA Pevtsova "Социално" 9 клас