ПредишенСледващото

Но, уви, този шах корона.

Мачът за световната титла по шахмат между норвежки и Магнус Карлсен на Русия Сергей Карякин, приключила тази сутрин в Ню Йорк на тайбрек, тя може да се превърне в най-дългата в историята, ако гросмайстори играха като в старите дни - шест победи един от съперници. От 12-те страни в класическата игра на шах с обичайната контрола от време, в който, според прогнозите на преобладаващото броя на експертите, Карлсен е рано да се потвърди титлата си, продуктивни okzalis само две: на осмия световен шампион White губят в десети със същия бял - спечелени. Останалите десет са били завършени в мирно решение.

На първо място, между другото, имаше сериозни опасения, че мача Карпов и Каспаров, а напротив, ще бъде твърде кратък: Анатолий Карпов изпрати млад Хари беше повален, който печели четири от първите девет игри - третия, шестия, седмия и деветия. 4: 0 - за заявителя, че това е катастрофа. Ако мачът е продължило 12 мача, от сега, това ще бъде всичко свърши. Но дори и такова предимство по това време не гарантира победа, и Каспаров, идва на себе си, предполага, че продължителна серия от равенства. Карпов играе до него, като се съгласи да не шофират коне, какво тогава със сигурност повече от веднъж изразиха съжаление. 17 пъти подред съдиите фиксирани в света, а след това Каспаров кръжаха над пропастта: 27-та минута на партията вкара гол за 5: 0.

Тук, в лесна победа на бившата шампионка започна да вярва не само на целия шахматен свят, но също така и това, изглежда, той Анатолий Е .. Въпреки това, след четири равенства кандидат щракна запознат победа - 5: 1.

Повратният момент дойде в 41-та минута. Един верен курс Карпов да сложите точка, но го видях само след края на партията. След това побеждава Каспаров в един ред в 47-ата и 48-ата игри. Психологически предимство вече е на страната на кандидата, а след това Campomanes обяви преиграване. Помислете колко събития, разработени по-нататък, всеки знае: Гари Каспаров става тринадесетата световен шампион и остана на трона в продължение на 15 години.

Не губим крава!

Магнус Карлсен и Сергей Карякин

Ние трябва да отдадем почит на Карякин: мача с Карлсен той приготвя старателно. И, за разлика от Ananda разбиване момче не изглеждаше. Освен това, иззети инициативата и клюки матово черно мрежа в осмата вноска, руснаците имаха психологическо предимство: Карякин трая само четири mikrodueli. Но в десетата минута, той рухна и загуби, но в средата той може да принуди наравно с един удар. Единадесетият вноска не е, че наистина иска да спечели бяло Карякин в дванадесетата неочаквано отказа по-нататъшно засилване на борбата Карлсен: съперници за половин час с малко рисувани свят.

Магнус Карлсен запазва световната титла

Така че, след сблъсък в класически мач шах бе наравно 6: 6. Дойде тайбрека. Точно в този решаващ етап от мача, което може да се сравни с извънредния и дузпите по-нататък в отборните спортове може да се играе толкова, колкото 15 страни. Първо - четиримата т.нар Rapid: 25 минути на всеки средно на мач гросмайстор. Впоследствие, в случай на равенство, бяхме планирали пет mikromatchey от две партии в блиц (5 минути) и Армагедон (един playdown).

Всичко приключи в бързите скорости. Намиране ще жребия в първия мач бяло, Карякин отново изненадан и безопасно закотвена в пристанището на никой човек. Във втората игра той получи черно-трудно положение и е в беда време, но тук показа най-добрите си качества, намери за секунди най-добрите ходове. И в крайна сметка той построи настоящото проучване. Делото приключи с пат, че е наравно, а Карлсен е ясно впечатлени от лекотата, с която жалбоподателят е отново успя да се измъкне от хватката му силен.

В третата игра, вдъхновена Карякин опитал да играем за победа, но отново незабелязано да пасивната позиция, отиде в отбранителна позиция и направи груба грешка. 1: 2 на тайбрек - и последната партида от четири, в които Карякин определено трябва да спечели. Аз трябваше да отида за разорен, да поемат рискове и да играе редовно. Карлсен се поздрави на рождения си ден, слагайки край на шах продължения с гол за 3: 1. По този начин, крайният резултат от мача - 9: 7 до норвежки.

Това не е необходимо, след като главата на поражение поръсете и други части на пепелта, защото преди мача руснаци шансовете за успех бяха оценени най-близо до нула. Карякин направи шампион доста нервен, развенча мита, че Карлсен спечели почти всички окончания и никой не се опита сериозно да се превърне в най-силните в света. И той изглеждаше доста прилично. Кой знае дали да го дари такава възможност все още най-малко веднъж в кариерата си, но името му в историята на шахмата Сергей Карякин е точно написано.