ФИБА Европа е върнал към формата на Евробаскет за 16-те най-добри отбора на Стария свят, и намаляване на продължителността на турнира до 10 дни. Вместо това на втората група кръг на втория и третия отбори от всяка от четирите групи ще играят в 1/8 финалите, а победителите ще получат квартети директен билет за четвъртфиналите и изход бонуса.

С 99% сигурност може да се твърди, че Евробаскет спечели една от "голямата четворка" - Испания, Франция, Сърбия и България. Тези команди са напълно оборудвани и разполагат с по своя състав от звезди, не само европейски, но и на световно ниво.

Испанският отбор, воден от трайно Layey Палау и опитен Little Санчо, пълен с сила и желание да си върне титлата те загубиха две години по-рано.

За първи път от много време за националния отбор на Беларус в Евробаскет не играе Анастасия Veremeyenko нито Елена Левченко, която ще се появи на бойни възможности на нашите съседи. Но кой може да изненада, тъй като той е в националния отбор на Украйна, което е 100% собственост триумфално резултат се класира за Европейското първенство по два пъти в групата победи националния отбор на Сърбия. Суперзвезда жълто-Blakytny Алина Yagupova е в страхотна форма, гръбнакът на отбора през миналия сезон, вдигна практика в най-добрите европейски първенства, както и американски натурализирани украинците Мос, укрепване на линията на гърба на националния отбор.

Не е необходимо да бъдат отписани, а домакините на турнира - отборът на Чехия с натурализиран американски Вон.

Може да изненадаме и дебютанти Евробаскет - национален отбор на Словения, която се състои от натурализиран американски Еванс и един от най-добрите плеймейкъри в Европа Ника Барич.

Евробаскет - не е само основния турнир на Стария свят, но също така и на сцената отговарящ на изискванията за Световната купа. 5 най-добрите отбори на Европейското първенство ще се класират за световното първенство, което ще се проведе следващата година в Испания. Ако испанския отбор получите в топ пет (и обратната присъства изключително трудно), а след това отиде на Световното първенство по футбол и отборът завърши на 6-то място.