Ставайки последния шампион на СССР, ЦСКА взе участие в първата Шампионската лига, който заменя на Европейската купа. На етапа на 1/16 ЦСКА без затруднения премина исландски "Vikingur" (1: 0 далеч, 4: 2 - къща). 1/8 беше спечелен от един от най-известните победи в историята на нашия клуб, след като с равен с "Барселона" в Москва (1: 1), за да екип "Камп Ноу", ръководен от Генадий Kostylova победи настоящият притежател на Купата на европейските шампиони (3: 2) и се оставя в груповата фаза, бяха сред осемте най-добри отбора на Стария свят.

Заслужава да се отбележи, че "дом" Игрите са тези на ЦСКА само условно: да вземат съперници ще дойдат на стадиона в Германия, тъй като условията не позволяват да се играе в Москва.

След това победителят в групата отиде директно на финала на турнира, всички други летящи отбор. Съперници ЦСКА се превърна в "Марсилия", "Рейнджърс" и "Брюж". Ляво без брой играчи, които са играли ключова роля в спечелването на първенството, а след разпадането на Съветския съюз, отиде да играе в чуждестранни клубове, ЦСКА за втори път за митинга да направи сензация и не може да се проведе наскоро в групата с две точки.

ЦСКА в груповата фаза на Шампионската лига
Дмитрий Harin iValery Минко в мач срещу "Барселона" в "Лужники"

Според резултатите от тегленето ЦСКА Москва се качи в една група с победителя от "Пристанище" предишното теглене, Лондон "Челси" и френската PSG.

Стартът на груповата фаза се оказа добро: в първия мач на ЦСКА изравни с "Порто" на пътя, и след това в дома си игра спечели ПСЖ. Но, след като е загубил "Челси" и двата мача в трети и четвърти кръгове, по-нататъшно подобряване на ситуацията не можеше. От втория ред на червено и синьо отделя само една точка. Но ЦСКА получи билет за Купата на УЕФА и пролетта стана първият руски клуб да спечели трофея.

В комбина третия и четвъртия кръг за дълго време остава в паметта не само на армията на феновете. В началния мача с Лондон "Арсенал" бе спечелена от труда победа с минимален резултат, благодарение на гол на Даниел Карвальо.

Реваншът на "Емирейтс" влиза в историята като един от най-добрите игри в кариерата на Игор Акинфеев. Срещата завърши с нулево равенство, но армията на вратаря на няколко пъти спаси собствената си мрежа. "Арсенал", нанесени 14 удара, от които 7 - в целта, но Игор беше непроницаема вечер.

За съжаление, поражението в оставащите два мача на "Порто" и "Хамбург" зачеркнат и успехите не са позволени ЦСКА да напусне групата.

Игор Акинфеев отнема топката в Арсенал в мача - ЦСКА Москва

За първи път в сегашния формат на Шампионската лига (с няколко квалификационен кръг) позицията на Русия в класацията на фактори позволено шампион на директния достъп страна на групата. ЦСКА трябваше да играе с три отбора, които преди това не са взели съдбата си в някоя от Европейския клуб: ПСВ, "Фенербахче" и "Интер".

Тези и други фактори, довели до факта, че ЦСКА вкара само една точка, вързана с "Фенербахче" в дома си мача и завърши на последно място в групата.

Следващия път, когато един от големите европейски турнир хванат ЦСКА Москва в коучинг пермутации от време. Малко преди началото на турнира на мястото на Зико е назначен испанецът Хуанде Рамос.

С много наши съперници са ли германския "Волфсбург", турската "Бешикташ" и на английски език "Манчестър Юнайтед" - всички шампиони на своите страни. Започнах да се ЦСКА Москва турнир с поражение на госта "Волфсбург".

победен "Бешикташ" във втория кръг в Москва с подкрепата на местните фенове на ЦСКА. След това трябваше да играе два мача в един ред с "Манчестър Юнайтед". В първите отделенията Рамос победи с минимален резултат (0: 1), и по мач-реванш след две седмици команда показва различен треньора - Леонид Слуцки. Това е едва вторият професионален мач в новия клуб.

Същата вечер в Манчестър ЦСКА отново вярвам в силата си след труден сезон в местната сцена: в оставащите два мача бяха спечелени, което позволи ЦСКА Москва за първи път в историята си, да напусне групата в Шампионската лига. В 1/8 финал червено и синьо са били "Севиля" (1: 1 - 2 у дома и 1 км), и загуби на четвъртфиналите на бъдещия носител на "Интер" турнир (0: 1, 0: 1).

Милош Красич в мача срещу Манчестър Юнайтед на Олд Трафорд

Започнете груповата фаза този път се оказа неуспешен: обвързан с "Лил" по пътя, екипът на армията претърпя поражение у дома на "Интер". От една точка след два кръга, започващи шансове да се класират от групата изглежда малка, но ЦСКА леко коригира позицията си, побеждавайки "Трабзонспор" къща с голям резултат 3: 0.

Далеч в Трабзон мач завършиха при нулево равенство, в допълнение към областта е била отстранена Сейду Думбия, ЦСКА без която къщата не са се справили с "Лил" и загуби - 0: 2. Преди последния кръг в ЦСКА са шансовете за класиране от групата, докато съществува риск изобщо да се превърне в четвъртата.

За успешен резултат от изискваната теглене на играта, "Трабзонспор" и "Лил" и спечели "Интер" на пътя. За щастие, всичко се оказа за благоприятен сценарий за армията. В първите минути на второто полувреме на "Сан Сиро" червено-сини размениха цели със собствениците на терена и малко преди края на срещата Василий Березутски вкара гол, който спечели ЦСКА Москва важна победа. В паралелен мач настъпила, когато е необходимо да се направи армията.

В 1/8 финал червено и синьо дойде в Мадрид "Реал", а вторият път от две години загуби в плейофите на екипа на Жозе Моуриньо.

Но това не помогна на отбора Леонид Слуцки избегне среща с двата гиганта: текущата Победител в турнира "Бавария" и английския "Манчестър Сити". Компанията е чешката "Виктория". Войниците се очаква да се конкурират за достъп до плейофите, но най-важните проблеми, с конструкция - заради травми са паднали най-много пет ключови играчи - предотвратени тези планове. Предизвикателство Байерн и британците не успя. След победата над "Виктория" с резултат 3: 2 в условно домакински мач, който се дължи на лошото състояние на терена в "Арена Химки" трябваше да играе в "Petrovsky" в Санкт Петербург, ЦСКА се считат за фаворити в борбата за третото място, но разочароващо поражение в Чешката република не е позволено да се измъкне и в лига Европа.