Ски скокове и състезание на 15 км - това е Северна комбинация гледна точка, или както понякога го наричат, "северна комбинация."

Северна комбинация винаги, включени в програмата на Бялата олимпиада. За дълго време, във всички големи международни състезания спечели своите предци - норвежците.

Седем олимпийски медала най-висок стандарт плюс "злато", произведен на световното първенство - убедителна оценка на норвежките биатлон господари. Но сега за безспорното си превъзходство вече не могат да бъдат взети предвид. Талантливи "летящи скиори", имащи за издръжливост ездачи се появиха през последните години в много страни, и особено в Чехословакия, ГДР, Германия и Швейцария. Това обстоятелство задълбочава още повече борбата между комбинатори в големи международни състезания. Не е случайно, че от 6 златни медала, разиграва в следвоенния период в Бялата Олимпиада, норвежците са били съдържание само с три. Останалите 3 медала отидоха на: Сен Мориц (1948) - Фин X. Hasa, в Скуо Вали (1960) - Г-н Том, а в Гренобъл - F. Keller (и двете - Германия).

В нашата страна, Северна комбинация - един от най-малките видове ски състезания. Ако първият шампионат на СССР в ски скокове се проведе през 1926 г. в Северна комбинация е получил разрешение за постоянно пребиваване в календарна съюз само през 1935 г. Въпреки това, най-добрите ни майстори биатлон преди ски скачач, е бил принуден да направи място за чуждестранни шампиони на ах подиум чест.

Сензационно завърши първия ден от конкурси комбинатори при VII Зимни олимпийски игри в Кортина д'Ампецо. Най-добрият резултат в скокове показва съветски състезател Ю Mbshkin. Въпреки това, в лидер на раса, завършвайки тридесет и първа. Резултатът - само на 13-то място. Той потвърди старата истина, че надеждата за успех в биатлон е единственият, който говори еднакво добре както в скокове и в състезанието.

По-точно в Кортина д'Ампецо доставени Н. Gusakov. Според точките той отиде до 7-мо място. И въпреки, че дебютът олимпийски наши комбинатори нищо специални беше доволен, дори и тогава чуждестранни експерти са забелязали, това, което има потенциални руски майстори.

И те не са били объркани. Нашите комбинатори направени правилните изводи, направени необходимите корекции в тяхното обучение, повишаване на товари обучение и Скуо Вали, четири години по-късно, са били много по-успешна.

Големи надежди забодени върху D. Kochkina. Една година преди VIII Зимните олимпийски игри, той успешно да се извърши в Скуо Вали, там взе първото място, и, разбира се, се нарича един от претендентите за титлата олимпийски шампион. Всичко мина добре в началото. На трамплин Kochkin взе 2-ро място. Въпреки това на пистата той загуби своето предимство и успя да се превърне само петата. Но Ленинград Gusakov доволен. Вдъхновен от примера на съпругата му - Мария Gusakova да спечели състезанието на 10 километра, той имаше голямо втори ден на конкуренцията. Трудни 15 км бяха преодоляването им за 58-та минута. 29.4 сек. че му позволи да се изкачи в класирането само шест места по-горе и спечели бронзовия медал.

С името си от Ленинград Н. Gusakov е още едно забележително събитие. През 1961 г., той взе участие на известния международен конкурс, който по традиция се провежда всяка година в близост до Осло на хълма Холменколен. Северна комбинация скиори смята за един от най-трудните тестове. В Норвегия, е по-добре комбинатори присъдени най-почтен награда - Кралската купа. И това, противно на всички очаквания, спечели Gusakov. Преди гости от Ленинград Холменколен почетна награда донесе на само три пъти, въпреки че той играе от 1892

Но да се върнем на Белите Олимпиадата. След Олимпийските началната комбинатори СССР, приета през 1964 г. в Инсбрук. Също така е виден пратеник на Ленин-N на града. Киселев. Той го прави перфектно: на батут зае трето място на пистата - 8-ми. Размерът на точки му позволи да се превърне в сребърен медал.

Не ни разочарова и ветеран Н. Gusakov. Третият олимпийски началото му печели 4-то място. Завършен седми V. Dryagnn - спортист от Киров.

Така, ако в Скуо Вали, съветски комбинатори е 6 точки, в Инсбрук в неофициални отборно класиране те отбелязаха 2 точки повече, а също получиха ценен медал.

Напредъкът на нашите майстори забелязал и чуждестранна преса. Югославска вестник "Sportske Новости", по-специално, пише: "Конкуренцията в Северна комбинация не се изхвърля на повърхността някои ново име, но донесе голям успех за съветските спортисти, въпреки че те са спечелили само един медал. Прави впечатление, че сред първите седем членове - трима представители на Съветския съюз. Това наистина потвърждава прогнозата, че през следващите олимпийски игри ще бъде ключовата дума за съветските спортисти. "

Да, до най-горното стъпало на почетната стълбичка на олимпийската слава е само една стъпка. Но в Гренобъл (1968), нашите комбинатори бе сериозно застрашен. Те не само се размножават си успехи, но и значително подаде спечелени позиции. Нито един от тези, който говори на рентгеновите Зимни олимпийски игри, не успя да пробие в престижната топ шест, която дава точки за неофициални класиране. И в поле 70-метров трамплин и 15-километровата надпревара kirovchanin V. Dryagin, естонски спортист Т. Halyand, Ленинград Р. Makar и Artyukhov явно бяха под възможностите си. Първите десет в генералното класиране може да влезе Макара (7-мо място) и Dryagina (8-мо място).

С течение на много сериозно да се замислят прави нашите спортисти и техните ментори провал в Гренобъл.

На съвсем справедливо критика комбинатори отговорили въпрос. При преминаване в Високите Татри, Световното първенство 1970 г., на подиума се качи само две съветски състезател - талантлив Н. Nagovicyn, един от тези, които дойдоха да замени ветерана и опитен боец ​​V. Dryagin. Първият от тях - представител на град Кемерово - повтаряща постигането Г. Kochkina, спечели "сребърно" на Световното първенство в Закопане (1962). Второ - той спечели бронзов медал.

По този начин, до най-високото стъпало само стъпка назад. Само един.