УЕФА Лига Европа (английски УЕФА Лига Европа.) - е ежегоден футболен турнир, основана през 1972 година. Лига Европа е смятан за втория най-важен турнир за европейските футболни клубове, членове на УЕФА (Съюза на европейските футболни асоциации) и Шампионската лига на УЕФА. В Лига Европа изготви участващите клубове, класирани в края на сезона от националния шампионат на определени места в класирането, в зависимост от класирането на УЕФА, както и победителите или финалисти в Националната купа.

Предшественикът на Купата на УЕФА се счита Панаири купа, но Лигата не официално да признае този турнир и затова победата в този турнир не признава победата в турнира за Купата на УЕФА. Ярък пример за това е "Лийдс", което е два пъти Купата на собственика Панаири, но не се признава от УЕФА, тъй като клубът печели Купата на европейските шампиони.

правна история

Background Edit

Панаири първенство трофей Редактиране

През втората тегленето на сезона 1958/60 организаторите Панаири купа са решили да използват само професионални клубове, с екипи все още трябваше да представят града, където се провежда изложението. Броят на отборите се увеличи до 16, след което турнирът се провежда всяка година. До 1962 г., броят на участниците се е увеличил до 32, а през сезон 1968-69 в жребия присъстваха 64 отбора. Първоначално Панаири Купа Междусъюзническата Градове бяха контролирани от отбори от южната част на Европа. "Барселона" спечели 3 пъти, "Валенсия" - 2 пъти. През 1968 г., "Лийдс Юнайтед" стана първият клуб от Северна Европа, който спечели трофея, а след това в Купата на панаири, спечелени в британската екипа в продължение на пет години. Този турнир е достигнала такова значение на европейския футбол сцената, и че в крайна сметка той е бил "заловен" от УЕФА, а през следващия сезон е бил държан под ново име като Купата на УЕФА. Въпреки, че УЕФА все още не е официално признава този турнир и по този начин да спечели в този турнир.

През сезон 1971/72 бе домакин на първата Купа на УЕФА. Турнирът бе спечелен Лондон "Тотнъм", който победи на резултатите от два мача още английски клуб "Вълците" с общ резултат 3: 2. Турнирът промени името си, тъй като в момента се провежда под егидата на УЕФА и още нямаше нищо общо с панаирите. В 70 години в този турнир клубове от Германия, Холандия, Белгия и Швеция успешно конкурира с английски отбори. От 1968 до 1984 г., само един италиански клуб, Торино "Ювентус", успя да разбие хегемонията на клубовете от север, спечелване на Купата на УЕФА 1976/77 сезон.

трофей Редактиране

УЕФА Лига Европа трофей Редактиране

Трофеят е сребърен леген с тегло 15 кг. Оригиналният чашата върху мраморна пиедестал е бил произведен в милански цех Бертони към финалите през 1972 година. Той не разполага с дръжки, така трофея изглежда семпло и елегантно. Фигура бори за играчи с топка в основата не само декоративна функция, но също така даде на здравината на конструкцията - на раменете си почива с осмоъгълна чаша с логото на УЕФА.

Интересен факт е, че самият кораб за Купата на УЕФА не е запечатана и поради това е невъзможно да се излее течността, така че играчите на отбора победител на конкурса възпрепятстван традиционното пиене шампанско от трофея завладява.

химн Редактиране

Химн игра на стадион преди всяка игра Лига Европа, както и в предната част на всеки телевизионни мачове от Лига Европа, като музикалния елемент на турнира.

Самият Йохан Цвайг се надява, че химн му ще се постигне по отношение на международно признание, същия успех като на финала на Шампионската лига химн. формат

квалификационна Редактиране

Квалификации за участие в конкурса се основава на коефициенти таблицата на УЕФА, в началото на турнира с по-висока кръга предвидено екипите от страни, които са оценени по-успешни. Но в действителност, всяка асоциация разполага със стандартен брой квалифицирани екипи, в размер на три клуба, с изключение на страните в класацията от 7-ми до 9-то място, в което има четири места и Сан Марино, Андора и Лихтенщайн има само една седалка. Като правило, билети за Лига Европа са клубове, които са настъпили в местните първенства, след като отборите да се класират за Шампионската лига на УЕФА и победителите в Националната купа. В някои страни, разрешителни в Лига Европа са победителите в Националния Купи на Лигата, е, например, Англия и Франция.

Може да има ситуации, когато един отбор има право да участва в два турнира - Шампионската лига и Лига Европа, например, когато клубът спечели "златен дубъл" на вътрешния шампионат. В такива случаи се дава приоритет на участие в Шампионската лига на УЕФА. Ако клубът спечели националния шампионат и купа или лига чаша, а след това, като правило, "билет" в Лига Европа получава втори финалист купа, но в различни национални асоциации имат свои собствени правила за квалификация, в такива случаи. Така например, през третото "билет" Ередивизи играе клубове, които се състояха през сезона от 5-ти до 8-ми.

още три "ваучер" в Лига Европа са национални асоциации, които са лидери в ФеърПлей ранглиста. Три сдружения, получават автоматично място в жребия, ако тяхното класиране е не по-малко от 8. Критериите за оценка рейтинг са: ангажимент да атакува футбол, уважение към противника и съдиите, поведението на зрители и представители на екипите, както и броя на получените жълти и червени картони. Националната асоциация предлага клуб "билет", която е в националната класация на Fair Play заема най-високото място. Ако националният честна игра класиране лидер е клубът, който се е класирал за европейски първенства, на "билет" получава клуба, не попадат в зоната на Европейската купа.

През последните години клубове, които не успяха в третия квалификационен кръг на Шампионската лига и завършиха на трето място в групите си, да се присъединят към Лига Европа на различните етапи.

Исторически Редактиране на форматите

За победителите в квалификационните кръгове на страните добавен в командването на 1-во до 13-то място, които бяха в първия кръг. Също така на този етап, се присъедини към клуба, губейки в третия квалификационен кръг на Шампионската лига на УЕФА, а настоящият притежател на Купата на УЕФА, ако той не е получил право на участие в Шампионската лига на УЕФА. Като цяло, в първия кръг участваха 80 отбора.

След първия кръг, 40 победителите бяха разделени на осем групи от пет отбора всяка. За разлика от Шампионската лига в груповата фаза на клубове за Купата на УЕФА, които играят всеки противник една игра, като всеки клуб играе две къщи и две гостувания. Първите три отбора от всяка от осемте отбора се класират за плейофите, както и на осемте отбора завърши трети в груповата фаза на Шампионската лига на УЕФА. След което 32-клубове са играли в 1/16 финалите, където победителят от всеки кръг се определя от резултатите от два мача, а на финала се проведе през май сряда, точно преди финала на Шампионската лига на УЕФА.

Текущ формат Редактиране

съдейки Редактиране

закон награда

Както и Шампионската лига на УЕФА, клубовете получават фиксирана плащания възнаграждение въз основа на участието и резултатите, които зависят от цената на предаванията на мачове.

За участие в груповата фаза на Лига Европа клуб получи € 640,000, те добавят бонус от € 60 000 за всеки мач. За победата в груповата фаза, клубът получи € 140 000, а за реми - € 70 000 Достигането на плейофите води до допълнителен бонус: € 200 000 за 1/16, € 300 000 за 1/8 финалите, € 400 000 за 1/4 финалите и 700 000 € за 1/2 финалите. Най-финалист получава € 2 милиона, а победителят е € 3 000 000. За сравнение, ако някой от тях достига груповата фаза на Шампионската лига получава 3,9 млн €.

Спонсори Редактиране

Лига Европа се спонсорира от мултинационална компания, настоящият спонсор на турнира е седалището на дружеството.

Adidas е второстепенен спонсор и доставя официалните топки, както и за всички други състезания на УЕФА. Компанията Konami, се занимава с развитието на Pro Evolution Soccer игра, също е вторичен спонсор като официален издател на компютърни игри.