След победата на ЦСКА в турнира за Купата на УЕФА тази европейска турнир чаша беше руските фенове на най-близките. "Бокс" предлага на своите читатели историческа скица на Купата на УЕФА.

Имало едно време в далечното 1955 г., в сезон-1955/56, имаше един турнир по футбол. Той се проведе на олимпийския система с елиминиране. И това се нарича КЕШ (Шампионска лига). И никой не подозирал, че след този турнир ще бъде най-престижния клуб футболен турнир на Европа.

След 16 години след появата на Шампионската лига, в светлината направо роден супер-нов турнир - Купата на УЕФА. Аз не съм напразно започна с Шампионската лига - сега, тези две събития са неразривно свързани "семейство" връзки, като по този начин, от Шампионската лига, можете спокойно без ненужно tropki в груповата фаза, за да получите в Купата на УЕФА, а не само да се получи и "Край", но също така и да спечели този Наградата бе ... но по-късно. Аз го направи всичко на факта, че по време на така наречените идеи и форматът на правилата за Купата на УЕФА (в далечните седемдесетте), никой не може да си представи, че двете клубните турнири ще бъдат толкова близо. В действителност, много от тях се счита за най-престижния клубен турнир в Европа, предшественик на Купата на УЕФА. Въпреки това, предшественик на турнира беше някакъв друг случай, обаче, е много подобен на хронологията на Шампионската лига ...

Организаторите Втори Панаирни купа са решили да използват само професионални клубове, отбори трябваше да представлява града, където се провежда изложението. В Панаирни Cup 1958/60 16 отбора взеха участие, след което турнирът се провежда всяка година. До 1962 г., броят на участниците се е увеличил до 32, а до този момент в турнира за Купата на УЕФА играл повече от 100 отбора. Първоначално Панаири Купа Междусъюзническата Градове бяха контролирани от отбори от южната част на Европа - например, "Барселона" отпразнува победа три пъти и "Валенсия" спечели турнира два пъти. През 1968 г., "Лийдс" стана първият клуб от Северна Европа, който спечели трофея, след което купата на панаири в пет последователни години остава за английските отбори.

През сезон 1971-72 турнира е преименуван на Купата на УЕФА, както и първият носител на новата Европейска купа се превърна в "Тотнъм". Турнирът промени името си, тъй като в момента се провежда под егидата на УЕФА и още нямаше нищо общо с панаирите. През 70-те години в неговата част от клубовете от Германия, Холандия, Белгия и Швеция се състезаваха доста успешно с английски отбори. Между 1968 г. и 1984 г., само един италиански отбор, "Ювентус", е успял да разбие хегемонията на клубове от север, който печели Купата на УЕФА през 1977 година.

Редица шампиони на своите страни, за да я превърне в основната схема на Шампионската лига, също участва в турнира за Купата на УЕФА същия сезон. Осем клубове, които взеха трето място в груповата фаза на Шампионската лига, ще влязат в борбата за Купата на УЕФА, след като завърши груповата фаза, те директно влезе в етап на плейофите в коша с екипите довършителни второ място в груповата фаза на турнира за Купата на УЕФА. Екип зае първо и трето място, съответно, са от тази кошница. Така отборите от Шампионската лига играят с екип е на второ място в турнира за Купата на УЕФА, а първите и трето място - да играят помежду си. И накрая, в Купата на УЕФА участват трима от победителя в жребия за рейтинга на "честна игра", три носителки на Купа Интертото и носители на някои от националните чаши от лигата.

Следваща клуб минава, вкара повече голове на агрегат. Ако в двата мача отборът имаше същия брой голове печели клуба, вкара повече голове далеч от дома. Ако и по този начин не успя да установи победителя, допълнително време и, ако е необходимо, санкции.

Финалът се състои от една-единствена среща. Ако в края на времето регулиране резултатът е обвързан, влиза в сила новото правило "сребърен гол". Първо играе още 15 минути време. Ако си тим край един е в началото на срещата, тя се обявява за победител. Ако след първата половина на допълнителното време резултатът е обвързан, вторият изигра допълнително период от 15 минути. Ако той не разкри победителят, проведе поредица от санкции.

Що се отнася до трофея, след това началниците на екипа не е имало затруднения повишаване на главата си над 15-кг сребърната чаша. Първоначално сребърната чаша върху мраморна пиедестал е бил произведен в работилницата милански Bertoni до финала през 1972 г. и на съвременния еквивалент цена от 23 хиляди души. Евро. За разлика от Европейската купа, той все още няма дръжки, но това е нещо положително - трофей изглежда просто, но елегантно. Борба за играчи с топка са не само декоративна функция, но също така да се даде стабилност на цялата структура - на раменете си почива с осмоъгълна чаша с логото на УЕФА.